Retn.linjer for bruk av vanedannende medisiner
Retningslinjer for bruk av vanedannende medisiner i Stiftelsen KRAFT.
Disse retningslinjene gjelder de av våre virksomheter som driver rusrehabilitering, hvor brukeren ved inntak selv skriftlig aksepterer de retningslinjene som foreligger mht. bruk av vanedannende medisiner. Dette notatet beskriver også retningslinjer for andre våre virksomheter innen områder som f.eks. arbeidspraksis, botilbud, og ulike lavterskeltilbud/kafeer.
Retningslinjer for virksomheter tilknyttet rusrehabilitering
Vår målsetning er å tilby rehabilitering uten bruk av vanedannende medisiner ved at A- og B-preparater, som er vanedannende, normalt ikke blir brukt ved noen av våre virksomheter. Likevel er ikke rehabiliteringen medikamentfri, da bl.a. C-preparater av ulik art kan bli brukt, spesielt i avrusningsfasen for å dempe abstinenssymptomer. I tillegg har daglig leder i hver virksomhet myndighet til å avgjøre, i samarbeid med bruker/behandlende lege, om det for en kortere tid er hensiktsmessig å tillate bruk av vanedannende medikasjon.
Begrepsavklaring på medikamentell behandling, LAR og på medikamentfri rehabilitering
Medikamentell behandling kan i denne sammenheng forstås som vedlikeholdsmedisinering av opioidavhengighet med medikamentene metadon og buprenorfin, slik som i LAR. Legemiddelassistert rehabilitering (LAR) er betegnelsen på den norske ordningen for substitusjonsbehandling ved opiatavhengighet. Pasientene blir behandlet med metadon eller buprenorfin (Suboxone eller Subutex). Begrepet favner mer enn en ren substitusjonsbehandling, da rehabiliterende tiltak ut over medisinering er ment å ha en sentral plass i ordningen. I medikamentfri rehabilitering forstås behandling av opioidavhengighet uten slik vedlikeholds-medisinering.
Begrepsavklaring på A, B og C- preparater
A-preparater: Dette er legemidler som er klassifisert som sterkt vanedannende, narkotiske stoffer. Eksempler er morfin og andre opiater. Alle A-preparater skrives ut på en egen resept.
B-preparater: Dette er også medisiner som er vanedannende, men ikke fullt så sterke som A-preparater. F.eks. Valium, Paralgin Forte og sovemedisiner. Dette er også reseptbelagte medisiner.
C-preparater: C-preparater er alle andre medisiner det kreves resept for å få kjøpt. Men som ikke er vanedannende. Under C – preparater regnes også ikke reseptbelagte medisiner.
KRAFT velger å tilby rehabilitering uten bruk av vanedannende medikasjon
Vi mener at begrepet "rehabilitering uten bruk av vanedannende medisiner" er et mer presist begrep enn "medikamentfri rehabilitering", og velger å bruke dette begrepet i våre retningslinjer. KRAFT arbeider for en bredde i behandlings- og omsorgstilbud, med gode rammebetingelser for rustiltak som velger å drive uten bruk av vanedannende medikasjon.
KRAFT ønsker å være et alternativ i rusomsorgen som har rusfrihet som mål for rehabiliteringen. Rusavhengige skal bli fri fra sin rusavhengighet og de negative følger dette har skapt hos den enkelte, og få hjelp til å leve et verdifullt liv uten livsvarig behandling med vanedannende medikamenter.
KRAFTS syn på nedtrapping fra fysisk avhengighet av opiater og substitusjonsbehandling
Det er viktig for KRAFT å kunne tilby et alternativ til LAR-behandling ved våre virksomheter. Samtidig gir vi åpning for at rusavhengige kan få en nedtrapping fra opiater og substitusjonsbehandling ved virksomheter i KRAFT. Dette vil gjelde i et begrenset tidsrom i samarbeid med bruker/lege såfremt målet er rusfrihet uten medikasjon. Denne nedtrappingen bør skje i egne virksomheter eller avgrensede avdelinger, da vi ikke ønsker å ha brukere som er i nedtrapping sammen med andre brukere som ikke benytter vanedannende medikasjon.
Andre virksomheter i KRAFT
I bl.a. arbeidstrening og botilbud gjelder de samme retningslinjene som over, men daglig leder gis også her en mulighet til å gjøre unntak dersom det vurderes som nødvendig i en periode. Dette bør da være tidsbegrenset, skriftlig og i samarbeid med brukeren selv og ansvarsgruppe/behandler.
Ved lavterskeltilbud/kafeerhar ikke ansatte anledning til å undersøke hvilke medikamenter brukere benytter. Lavterskeltilbud/kafeer er steder hvor vi skal nå mennesker som trenger hjelp, og motivere til gode endringsprosesser for å komme videre i livet.